Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Przygotowanie mieszkania pod wynajem
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W czasach kryzysu wielu właścicieli decyduje się wynająć mieszkanie, bądź jego część innym osobom. Ale zanim zaprosimy do lokalu oglądających, powinniśmy się postarać o to, by prezentował się on jak najlepiej.

Po pierwsze określ, kto będzie w nim mieszkał. Myślenie typu „muszę wynająć komuś mieszkanie” nie jest najlepsze. Lepiej dobrze się zastanów, kogo pragniesz widzieć pod swoim dachem – wyluzowanego żaka, rodzinę, a może pracującego singla? Wolisz wynająć lokal znajomej parze, a może całkiem obcemu człowiekowi? Jeśli zamierzasz udostępnić pokój np. studentowi czy osobie pracującej, zadbaj o to, by w pomieszczeniu zmalało się stabilne biurko.

Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mieszkanie trzeba dokładnie wysprzątać (a przynajmniej te pomieszczenia, do których dostęp będzie miał potencjalny lokator). Niekiedy stan lokalu wymaga remontu lub chociaż odświeżenia ścian. Pomaluj je w raczej stonowanych kolorach – nie wszyscy lubują się w intensywnych zestawieniach kolorystycznych, a jeśli przyszły najemca mimo wszystko uwielbia żywe kolory, to zawsze można postawić na mocne dodatki.

Jeżeli decydujesz się na generalny remont, to dokładnie usuń wszelkie ślady po nim. Odpryski farby na meblach czy podłodze nie świadczą zbyt dobrze o gospodarzu lokum… Podobnie jak nagie ściany, okna oraz pokoje umeblowane zbyt oszczędnie. Nie musisz zaraz kupować kompletnie nowego wyposażenia. Liczy się przede wszystkim schludny wygląd – w przypadku, gdy meble nie należą do najnowocześniejszych, to chociaż je dokładnie wyszoruj, a ewentualne ubytki w ich nawierzchni zręcznie zamaskuj.
Jeszcze raz dokładnie zastanów się, czy w mieszkaniu znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty (przede wszystkim AGD) oraz podstawowe wygody (np. dostęp do ciepłej wody). Warto też upewnić się, że w kuchni nie brakuje odpowiedniej liczby talerzy, kubków, garnków czy sztućców, a w łazience czy gospodarczym schowku właściwych środków czyszczących.

Pamiętaj, że liczy się wyczucie – mieszkanie do wynajęcia nie może być urządzone zbyt skromnie, ale z drugiej strony do aranżacji nie powinno się też wykorzystywać nadmiernej liczby dekoracji oraz dodatków. Dobra prezencja oraz kompletne wyposażenie to bardzo istotne kwestie, lecz nie należy zapominać o względach bezpieczeństwa – zanim podpiszesz z najemcą umowę najmu, koniecznie sprawdź sprawność działania instalacji oraz wszystkich urządzeń.

Zobacz nasze starsze artykuły o architekturze:

About the author