Historia tapet ściennych.

Historia tapet ściennych.
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Czy zastanawialiście się kiedyś nad początkami tapet ściennych? Kiedy powstały tapety ścienne ? Jak one początkowo wyglądały? Z jakich materiałów były wykonywane? A co było przed tapetami?

Już w starożytności ludzie dbali o wygląd wnętrz domów. W Starożytnym Egipcie zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne ściany tynkowano i bielono. Dzięki temu domy wyglądały estetycznie i ładnie. Innym sposobem ozdoby ściany są freski. Tę metodę pokrywania ścian na mokrym tynku również znano w starożytności. Któż z nas nie słyszał o pięknych malunkach w Herkulanum? Do dzisiejszego dnia zachwycają one turystów. Również ciekawą metodą upiększania ścian są mozaiki. To także stara jak fresk metoda, w której ornament lub obraz jest wykonany z drobnych o różnej kolorystyce, fakturze i kształcie kamyczków, ceramiki lub szkła.

Same tapety ścienne prawdopodobnie zostały wymyślone przez Chińczyków. W Europie sporadycznie pojawiały się w XVI w., ale ich rozwój datuje się na XVIII w.

Początkowo były wykonywane ręcznie, niewielu ludzi mogło sobie na nie pozwolić, ponieważ były bardzo drogie. W połowie XVIII w. wzory zaczęto odbijać z klocków drzeworytniczych. Pod koniec wieku zastosowano druk maszynowy. Najbardziej znane manufaktury powstały w Paryżu, Holandii czy Niemczech.

Obecnie praktycznie na całym świecie produkuje się tapety ścienne, które zachwycają swoimi wzorami i kolorami. Są produkowane masowo, więc zakup nie sprawia większych problemów ze względu na cenę. Obok tapet ściennych ściany ozdabia się fototapetami, których wzór może przedstawiać nawet ulubione zdjęcie z wakacji.

Zobacz nasze starsze artykuły o architekturze:

About the author