Funkcjonalna szafa

Funkcjonalna szafa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Szafa wnękowa to dobre rozwiązania w każdym domu. Schowamy do niej wszystko: buty, ubrania, niepotrzebne graty i bibeloty. Nie mamy dzięki temu porozrzucanych po całym domu niepotrzebnych rzeczy. Mało tego wszystko jest dobrze zorganizowane, a każdy przedmiot ma swoje miejsce.

Decydując się na szafę wnękową w naszym domu pamiętajmy, aby dobrze wybrać miejsce, gdzie będzie ona zamontowana. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że szafa wnękowa nie jest meblem, który można przenosić w inne miejsca co jakiś czas. Raz przytwierdzona do ściany pozostaje tam na kilkanaście lat.

Koszt zamontowania szafy wnękowej wraz z projektem i montażem jest dość duży. Oczywiście wszystko zależy od materiałów, z jakich chcemy ją mieć oraz z ilością powierzchni, którą będzie zajmować. Ogólnie należy przyjąć, że najtańsze szafy to wydatek rzędu 1000 zł wzwyż.

Ceny dochodzą nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Szafę wnękową z powodzeniem możemy wykonać w domu sami. Wcale nie potrzebujemy specjalistycznej firmy.

Wystarczy zapoznać się z kilkoma informacjami na temat montażu tych szaf i dokładnie rozrysować projekt.

Na samym początku tradycyjnie rozpoczynamy od zmierzenia wszystkich odległości. Na tej podstwie będziemy mogli policzyć ile materiałów będzie nam potrzebnych.

Mierząc odległości pamiętajmy, że szafa musi być wystarczająco głęboka, by pomieścić odpowiednio dużo rzeczy. Standardowo przyjmuje się, że nie powinna być węższa niż 50-60 cm. Co do wysokości to mamy bardzo duże pole manewru. Im szfa większa, tym więcej przedmiotów pomieści.

Co do frontu szafy, to bardzo często montuje się drzwi przesuwne. Należy jednak wiedzieć, że mają one sens tylko w wypadku dużych szaf. Przy szafach mniejszych niż 150 cm nie poleca się ich montować.

Do frontów możemy użyć płyty MDF, lustra lub szyby. Najbardziej polecane jest lustro. Dzięki niemu nie tylko zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się przejrzeć przed każdym wyjściem. Lustra optycznie powiekszają małe wnętrza. Zatem jeśli zależy nam na takim efekcie to wybór powinien być łatwy.

Szafa zrobiona własnoręcznie to koszt około 300-800 zł. Płacimy tylko za materiały więc dużo wiecej oszczędzamy niż wydajemy.

Jakie narzędzia będą nam na pewno potrzebne? Bardzo przystępne, wcale nie potzrebujemy skomplikowanych maszyn budowlanych:

Płyty MDF (oczywiście w odpowiedniej ilości do projektu)

zawiasy, śruby, kołki, zaślepki, prowadnice, listwy,

wiertarka,

wkretarka,

poziomica, wyrzynarka.

Zobacz nasze starsze artykuły o architekturze:

About the author