Etapy wykonywania obiektów budowlanych

Etapy wykonywania obiektów budowlanych
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Etapy wykonywania obiektów budowlanychZwiększająca się populacja na świecie i rozwój technologii wpłynęły znacząco na rozwój dziedziny jaką jest budownictwo. Przyjęta została terminologia, określająca etapy wykonywania obiektów. Ułatwia ona określenie stanu budowy.

Stan zerowy określa moment, w którym wykonane zostały wszystkie elementy do poziomu zero – to znaczy fundamenty, piwnice, czy też garaże podziemne.
Stan surowy otwarty jest wówczas, gdy wykonano cały ustrój nośny wraz z dachem, jednak jeszcze bez stolarki okiennej i drzwiowej oraz pokrycia dachu. Nie wykonano również jeszcze robót instalacyjnych i wykończeniowych.
Stan surowy zamknięty to czas, gdy już zamontowano okna, drzwi, ściany działowe i pokrycie dachowe. Stan wykończeniowy instalacji jest, gdy wykonano przyłącza i instalacje.
Stan wykończeniowy wewnętrzny jest wtedy, gdy wykonano podłogi, tynki wewnętrzne, powłoki malarskie i inne, a zewnętrzny, gdy wykonano okładziny i tynki zewnętrzne. Ostatecznym etapem jest ukończenie obiektu. Istnieje również określenie jak stan deweloperski.

Zobacz nasze starsze artykuły o architekturze:

About the author